Par Krievkalnu sauca augstu ragu starp Daugavas ieleju un Helenas (arī Elenas) upītes gravas kreiso krastu. Visticamāk, Krievkalna nosaukumu šī vieta ieguva pēc tam, kad Koknesi no 1656. līdz 1661. gadam pārvaldīja krievi cara Alekseja Mihailoviča laikā, kuri šeit veidoja pilsētas veida apbūvi tirdzniecības vajadzībām, lai izmantotu Daugavas ūdensceļu. Pēc krievu aiziešanas pilsēta panīka un zeme nonāca Kokneses muižas īpašumā.
1847. gadā sakarā ar apkārtnes iedzīvotāju masveida pāreju pareizticībā Krievkalnā uzcēla vienu no pirmajām pareizticīgo baznīcām Latvijā, sākumā no koka, bet 1877. gadā jau kā lielu plēsto laukakmeņu mūra baznīcu, kuru nosauca par Sv. apustuļu Pētera un Pāvila pareizticīgo baznīcu. Pie baznīcas atradās pareizticīgo draudzes skola, kas pēc Pirmā pasaules kara pārtapa par Krievkalna sešu klašu pamatskolu, bet pēc Otrā pasaules kara tā kļuva par Krievkalna septiņgadīgo skolu, kuru no 1951. gada pakāpeniski pārveidoja par Kokneses vidusskolu. Uz austrumiem no baznīcas un skolas atradās Krievkalna kapi.
Krievkalna baznīcu un skolu uzspridzināja 1965. gadā. Šodien Krievkalna vietā ir sala, kuru ar krastu savieno uzbērts ceļš, un uz šīs salas Kokneses fonds veido Likteņdārzu. Krievkalna baznīcas un skolas vieta, kā arī lielākā daļa kapu teritorijas šodien ir zem ūdens līmeņa.
Aprakstu sagatavoja: Ints Lukss
Foto: no biedrības arhīva
Ja Tev ir papildus informācija, vēlies precizēt faktus vai dalīties ar savu materiālu par vēsturi, notikumiem, personām, raksti komentāros, iesūti ziņu sadaļā “Kontakti” vai raksti epastu uz misijakoknese@gmail.com.