SEMINĀRS UN LAUKA EKSPEDĪCIJA/FOTOPLENĒRS “PA SENO KROGU PĒDĀM”

Biedrība “Pērses krasts” sadarbībā ar Latvijas vēstures materiālu brīvpieejas krātuvi un novadpētniecības platformu Historia.lv rīko semināru un lauka ekspedīciju/fotoplenēru “Pa seno krogu pēdām”. Aicinām piedalīties vietējos iedzīvotājus un citus interesentus, kuri vēlas uzzināt vairāk par vietējo vēsturi un saturīgi pavadīt brīvo laiku.

Pulcēšanās 15. aprīlī, no plkst. 10:30 Aizkraukles novada un Kokneses tūrisma informācijas centrā, 1905.gada ielā 7, Koknesē.

Pasākuma programma:

10:30 -11:00 Ierašanās un reģistrācija

11:00 – 12:00 Seminārs un ievadinformācija par krogu vēsturi (Historia.lv redaktors Valters Grīviņš)

12:00 – 14:30 Lauka ekspedīcija/fotoplenērs Kokneses apkārtnē

14:30 – 16:00 Ugunszupa brīvdienu piestātnē “Pērsejas”

Pasākumu vada vēsturnieks Valters Grīviņš. Dalība bez maksas.

Daugavas ūdensceļš un tam blakus izsenis pastāvējušais labā krasta zemesceļš nesaraujami saistīts ar Kokneses kā apdzīvotas vietas izveidošanos un vēsturi. Lejup pa upi uz Rīgu plūda tirgotāju preces no Daugavas augšteces zemēm, bet atpakaļceļu tie mēroja pa krasta ceļu, kas vienlaikus kalpoja arī kā iekšējās satiksmes maģistrāle. Ceļš, savukārt, nav iedomājams bez atpūtas un naktsmāju vietām, kuras līdz pat jaunākajiem laikiem ceļiniekiem nodrošināja krogi. Vietējiem iedzīvotājiem tie kalpoja arī kā pulcēšanās un sabiedriskās dzīves galvenais centrs – satiksmes vieta saziņai, jaunumu uzzināšanai, savstarpēju darīšanu kārtošanai, svētku svinēšanai un ikdienas atpūtai.

Seminārā, izmantojot piemērus no Historia.lv publicētiem dažādu Vidzemes krogu aprakstiem, ieskatīsimies krogu vēsturē, to arhitektūras attīstībā un aplūkosim atsevišķas, ar krogiem saistītas sociālpolitiskas un kultūrvēsturiskās norises.

Pēc semināra dosimies lauka ekspedīcijā/fotoplenērā, kurā iepazīsim Koknesei tuvākās senā Daugavas labā krasta ceļa vēsturisko krogu vietas un saglabājušos ceļa trases posmus (pēc iespējas tuvāk piebraucot Pļaviņu HES ūdenskrātuves appludinātajiem krogiem), kā arī citus ceļam blakus esošus kultūrvēsturiskus objektus bijušo Bilstiņu, Kokneses un Pasta muižas teritorijā.

Lauka ekspedīcijā piedalīšanās ar personīgo autotransportu. Dalībniekiem, kuriem nav savas automašīnas, lūgums laicīgi sazināties ar pasākuma organizatoriem, lai noskaidrotu par līdzbraukšanas iespēju.

Reģistrācija pasākumam: https://ej.uz/4iut, rakstot uz misijakoknese@gmail.com vai zvanot 29119882.

Jautājumu gadījumā droši sazinieties ar mums!

Uzziniet aktuālo informāciju par biedrības pasākumiem FB lapā, Instagram un mājaslapā misijakoknese.lv.

Pasākums tiek rīkots īstenotā projekta Nr.2023.LV/NVOF/MIC/057 “Misija KOKNESE” ietvaros. Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Informāciju sagatavoja:

Māra Bitāne, biedrības komunikācijas koordinatore

misijakoknese@gmail.com

Leave a Comment