KOKNESES MUIŽAS PILS ARHITEKTS

Veicot Kokneses muižas pils būvvēstures izpētes darbu, nereti nākas konstatēt, ka tiešsaistē publicētajā informācijā kā Kokneses Jaunās pils arhitekts tiek norādīts Neiburgs (vācu val. Neuburg) vai Neiburgers (vācu val. Neuburger). Lai gan atšķirība starp abiem uzvārdiem ir salīdzinoši niecīga, vien divi burti, tomēr vācu valodas zinātājiem tā ir ievērojama (“neu-Burg” tulkojams kā jaunā pils un “neu-Bürger” tulkojams kā jaunais pilsonis).

Ko liecina vēstures avoti? Ir zināms, ka Kokneses Jaunās pils projektu 1894.gadā izstrādāja Karls Neiburgers – no Vācijas nākušais, Vestfālenes reģionā dzimušais arhitekts. Pēc Zīgenes būvniecības skolas pabeigšanas un darba prakses Berlīnē Karls Neiburgers ilgus gadus bija pirmā Rīgas pilsētas arhitekta, ievērojamā būvmeistara Johana Daniela Felsko palīgs, kā arī izstrādāja patstāvīgus projektus privātas un sabiedriskas nozīmes ēku būvniecībai.

Starp Karla Neiburgera kolēģiem un sadarbības partneriem būtu minami sava laika profesionāļi kā Rīgas arhitekts Karls Johans Felsko, vācu arhitekti Hermans fon der Hūde un Karls Mormans, kā arī erudītais mākslas vēsturnieks un arhitekts Vilhelms Neimanis.

Publikācija sagatavota ar Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Zemgales plānošanas reģiona īstenotās Zemgales Kultūras programmas 2021 ietvaros.

Foto: Arhitekta Karla Neiburgera portrets. Attēls no Herdera institūta Marburgā (Vācija).

Raksta autore: Guna Ševkina, mākslas zinātniece

1 thought on “KOKNESES MUIŽAS PILS ARHITEKTS”

  1. Pingback: KOKNESES MUIŽA -

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *