BIEDRĪBA KOKNESĒ IZVEIDO UNIKĀLU APSKATES OBJEKTU

Foto: Ingus Pugačovs

Koknesē tapis  jauns, unikāls apskates objekts tūristiem – vēsturiskās 20.gadsimta 30.gadu Kokneses dzelzceļa stacijas ēkas makets mērogā 1:25.

Dzelzceļa staciju uzbūvēja līdz ar dzelzceļa līnijas Rīga-Dinaburga (Daugavpils) izbūvi 1861. gadā. 1930. gados RīgasKokneses maršruta tūristu vilcieni bija sevišķi iecienīti. To programmā bija iekļauta Kokneses pilsdrupu apskate, vizināšanās ar laivām pa Daugavu līdz Staburagam un dejas specializētajā deju vagonā. Otrā pasaules kara laikā sākotnējā stacijas ēka tika nopostīta. 2021.gadā dzelzceļa līnija Rīga-Daugavpils svinēja savas pastāvēšanas 160. jubileju.

Viena no biedrības nākotnes iecerēm ir izveidot Daugavas ielejas pie Kokneses un Pērses gravas vēsturiskā izskata miniatūru dārzu ar zudušo ēku un dabas objektu maketiem, izmantojot mūsdienu moderno tehnoloģiju iespējas. Miniatūru ekspozīciju dārzs Koknesē būs vieta modernu, daudzveidīgu, atraktīvu, izzinošu pakalpojumu izveidei, lai nodrošinātu Daugavas posma pie Kokneses pilsdrupām, dabas parka ainavas un Pērses gravas kultūras mantojuma saglabāšanas, izpratnes un pieejamības veicināšanu. Tapušais makets ir pirmais objekts miniatūru dārza izveides plānā.

Kā stāsta biedrības “Pērses krasts” vadītāja Ita Lejiņa: “Maketa izgatavošanas process, piemērojot Latvijas klimatiskajiem laika apstākļiem,  ir pietiekami inovatīvs un ir rūpīgi analizēts, lai nākotnē varētu precīzāk aprēķināt topošā miniatūru dārza modeļu izmaksas un izprast ieguldītā darba apjomu. Maketa iekļaušana pakalpojumu pārdošanā palielinās ienākumus no saimnieciskās darbības un tas ir būtisks atspēriens un ilgtermiņa ieguldījums biedrības vīzijas īstenošanā. Tas kalpos arī kā prezentācijas materiāls investoru/sadarbības partneru piesaistei nākotnē.”

Maketa apskate un stāstījums par plānoto zudušās Daugavas ielejas un Pērses gravas miniatūrdārzu ir iekļauts arī biedrības organizētajās ekskursiju programmās un individuāli izstrādātajos maršrutos.

Pēc izgatavošanas makets ir novietots un publiski pieejams Aizkraukles novada un Kokneses tūrisma informācijas centrā, 1905.gada ielā 7, Koknesē, darba dienās no plkst. 9-18, sestdienās plkst.10-15, svētdienās plkst. 11-14.

Sadarbībā ar virtuālo tūrisma tehnoloģiju uzņēmumu SIA “Jinns” tapuši video klipi par dzelzceļa stacijas ēkas modeļa izgatavošanas procesu. Apskati video un uzzini maketa tapšanas aizkulises.

Īpašs paldies Elīnai Māliņai, Jānim Strazdiņam, Renāram Lipenītim, Tomam Altbergam par atsaucību un iesaisti maketa izveides procesā. Maketu izgatavoja uzņēmums Maquettica.eu biedrības “Pērses krasts” īstenotā projekta “SOLIS AUGŠUP!” ietvaros ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. 

Projekta “SOLIS AUGŠUP!” mērķis ir stiprināt biedrības kapacitāti attīstot saimniecisko darbību, lai popularizētu Kokneses unikālo kultūras mantojumu kā platformu pilsoniskās sabiedrības aktivizēšanai un iedzīvotāju līdzdalībai.

Uzzini aizraujošus stāstus par Koknesi un seko biedrības aktivitātēm:

Leave a Comment