KOKNESES ZIVJU AUDZĒTAVA

Pavisam noteikti varam teikt, ka Kokneses bagātība ir Daugavas un Pērses ūdeņi, bet, vai zinājāt, ka Koknesē kādreiz ir bijusi zivju audzētava? 1923.g.augustā Latvijas Zvejniecības centrālbiedrība stājusies pie zivju mazuļu perinātavu ierīkošanas. Kā pirmo šādu perinātavu ierīkoja Koknesē ar nodaļām Ikšķilē un Ķegumā. Tas darīts uz valdības izsniegta pabalsta pamata. Kokneses perinātava tika ierīkota Pastmuižā.

Tomēr zivju audzētavu skāra vairākas neveiksmes – 1924.g.aprīlī pavasara palos zivju audzētava applūdusi un Daugavā aizpeldējuši 100 000 lašu mazuļu, 1925.g.aprīlī Kokneses zivju audzētavas Daugavā ielaistie lašu mazuļi gājuši bojā, kam par iemeslu bija strauji krītošais Daugavas ūdens līmenis pēc pavasara plūdiem.

1930.maijā Kokneses zivju audzētava tika likvidēta sakarā ar tās darbības pārcelšanu uz Tomes upi pie Ķeguma. Šobrīd Daugavas baseina zivju resursi tiek papildināti īstenojot valsts Zivju resursu mākslīgās atražošanas plānu 2021.-2024. gadam.

Publikācija sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem, īstenojot projektu “Pērses grava digitāli – TOREIZ un TAGAD”, kas tiek ieviests programmas “NVO fonds” ietvaros.

Foto: no biedrības “Pērses krasts” arhīva

Leave a Comment