KOKNESES MUIŽAS PILS VĒSTURISKI MĀKSLINIECISKĀ IZPĒTE

Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā Zemgales plānošanas reģiona projektu konkursa “Zemgales Kultūras programma 2021” ietvaros līdzfinansēs biedrības “Pērses krasts” projektu par Kokneses muižas pils jeb t.s. Kokneses Jaunās pils vēsturiski māksliniecisko izpēti.

“Daugavas un Pērses sateka un Kokneses parks ar viduslaiku pilsdrupām” kā īpašs vēstījums par Zemgales dabu un vēsturi ir iekļauts digitālajā “Ainavu dārgumu krātuvē” https://ainavudargumi.lv/daugavas-un-perses-sateka-un-kokneses-parks-ar-viduslaiku-pilsdrupam/.

Kultūrvēstures liecība ir arī Kokneses parka teritorijā esošais Kokneses muižas ansamblis. Esam novērojuši sabiedrības interesi par biedrības “Pērses krasts” digitālā stendā publicēto foto galeriju ar Kokneses Jauno pili, no kuras saglabājušies vien pagrabstāva drupu fragmenti. Tāpēc projekta “Kokneses muižas pils vēsturiski mākslinieciskā izpēte” ietvaros tiks veikts padziļināts zinātniski pētnieciskais darbs, lai iegūtu kvalitatīvus novadpētniecības materiālus. Projekta gaitā ir paredzēta atmiņu institūcijās esošo materiālu analīze, lai gūtu plašāku ieskatu par pils būvniecības un pastāvēšanas vēsturi, pilij piemītošām arhitektoniskām un mākslinieciskām vērtībām, tādējādi aktualizējot Kokneses Jaunās pils nozīmi Latvijas piļu un muižu arhitektūras kopainā. Pētniecības darbu veiks mākslas vēsturniece Guna Ševkina.

Balstoties uz projekta rezultātu, biedrības “Pērses krasts” tuvākās nākotnes plānos ir izstrādāt zudušās Kokneses muižas Jaunās pils 3D virtuālo rekonstrukciju un pils kopijas-maketa izgatavošanu.

Projekta vispārīgais mērķis – veicināt kultūrvēsturiskā mantojuma – Kokneses muižas pils pieejamību plašai sabiedrībai, motivēt, izglītot un iesaistīt iedzīvotājus Kokneses lokālās savdabības un vēsturiskās kultūrtelpas unikalitātes saglabāšanā un pārmantošanā.

Tiešais mērķis – veikt padziļinātu zudušās Kokneses muižas pils ēkas vēsturiski māksliniecisko izpēti.

Aicinām sekot līdzi jaunumiem biedrības FB lapā @BiedribaPersesKrasts/ un Instagram  @biedribaperseskrasts/.

Publikācija sagatavota ar Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Zemgales plānošanas reģiona īstenotās Zemgales Kultūras programmas 2021 ietvaros.

Foto: no biedrības “Pērses krasts” arhīva

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *