Stāstniecības meistarklase “Daugavas Sama stāsts”
“Dizaina domāšana var veiksmīgi saslēgties ar vēsturi, stāstniecību un teatrālismu, lai nofiksētos vienā foto kadrā. Šī ir dažādu jomu pārstāvju aizraujoša un veiksmīga sadarbība, kas ļauj izpausties radošumam un jaunām perspektīvām.” /Gita Tenisa/
Dizaina domāšana var veiksmīgi saslēgties ar vēsturi, stāstniecību un teatrālismu, lai nofiksētos vienā foto kadrā. Šī ir dažādu jomu pārstāvju aizraujoša un veiksmīga sadarbība, kas ļauj izpausties radošumam un jaunām perspektīvām. /Gita Tenisa/
6.septembrī I. Gaiša Kokneses vidusskolas 4.b klase ar skolotāju Baibu Višķeri piedalījās biedrības “Pērses krasts” rīkotajā stāstniecības meistarklasē “Daugavas Sama stāsts” ar dizaina domāšanas elementiem. To vadīja Māra Bitāne un Gita Tenisa. Skolēni vispirms iepazinās ar stāsta elementiem, varoņa ceļojumu un izteica domas par to, kas patīk vai nepatīk Daugavas Samam. Tad bērni sadalījās komandās un noklausījās izvēlēto audio stāstījumu par kādu no vēsturiskajiem Kokneses apskates objektiem.
Bērnu uzdevums bija izveidot teatrālu ainu, attēlojot savu interpretāciju par dzirdēto stāstu. Katra komanda beigās iemūžināja savu veikumu retro stila fotogrāfijā. Komandām palīdzēja meistarklases vadītājas Māra un Gita, skolotāja Baiba, biedrības projektu koordinatore Kristiāna Kazāka un brīvprātīgā jauniete Liāna Rēzija Megne.
Komandas “Bruņurupuči”, “Gudrās galvas”, “Tējas namiņa piedzīvojumi”, “Šreki” un “Pagraba veči” demonstrēja radošus stāstus, izmantojot dažādus materiālus un skatuves elementus, piedāvājot jaunu skatījumu uz leģendām par pazīstamajām vietām – Velna pagrabiņu, strūklaku “Fauna galva”, Kokneses viduslaiku pilsdrupām, Kokneses Jaunās pils drupām un Tējas namiņu.
Komanda “Bruņurupuči” attēloja dramatisku ainu no Kokneses viduslaiku pilsdrupām. Stāsta centrā bija 18.gadsimta notikumi – pils kara laikā tika saspridzināta, atstājot tikai drupas, kuras joprojām glabā daudzas leģendas. Lai stāstu padarītu vizuāli interesantāku, komandas dalībnieki no āboliem izveidoja pilsdrupu maketu. Skolēni iejutās īstu bruņinieku lomās, pārģērbjoties un izspēlējot pils iznīcināšanas brīdi.
Komanda “Gudrās galvas” izlozēja Kokneses Jaunās pils drupas. Viņu interpretācija vēstīja par karali, kurš, vēlēdamies apņemt jaunu sievu, pavēl kalpam slepus ieliet indi karalienes dzērienā. Nejauši šo sarunu noklausās karaļa un karalienes meita. Saprotot draudošās briesmas, viņa steidzas brīdināt māti par tēva plāniem. Karaliene, uzzinot patiesību, pieņem ļoti drosmīgu lēmumu – nevis bēgt, bet atklāti runāt ar karali, lai izšķirtos par abu likteni.
Komanda “Tējas namiņa piedzīvojumi” savā stāstā attēloja ainu no Tējas namiņa un izveidoja 19.gadsimta balles atmosfēru, kurā skolnieces iejutās pils dāmu lomā. Šis stāsts atklāja to, kā senatnes elegance satiekas ar mūsdienu radošumu.
Komanda “Šreki” savā ainā pie Fauna galvas strūklakas atainoja vēsturisku brīdi – Daugavas ūdens līmeņa celšanos 20.gadsimta 60. gados Pļaviņu HES izbūves rezultātā. Stāsta varoņi bija tēlnieks V.Jākobsons, tūristi un Daugavas Sams.
Komanda “Pagraba veči” savu ainu izspēlēja Velna pagrabiņā. Šajā stāstā piedalījās divi velniņi, rakstnieks Rūdolfs Blaumanis un tūrists – mūsdienu zinātkārais ceļotājs, kurš ar interesi klausījās audio stāstus par leģendām apvīto Velna Pagrabiņu.
Skolēnu radītās teatrālās ainas sniedza ieskatu, kā vizuāli attēlot un mākslinieciski izcelt Kokneses vēsturiskos stāstus, piedāvājot jaunas idejas turpmākajam ekspozīcijas izstrādes procesam.
Koknesieši iepazīst Daugavas dabas stāstus
7.septembrī biedrības “Pērses krasts” organizētais pasākums Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros aizritēja lieliskā atmosfērā un ar pozitīvām emocijām, pulcējot visu vecumu interesentus.
Saules staru sildīti, apmeklētāji baudīja omulīgu un sirsnīgu gaisotni biedrības mājvietā Blaumaņa ielā 8, Koknesē. Informatīvā telts ar “Daugavas Sama stāstu” raisīja interesi un iztēli, savukārt “Atmiņu ķērāja” veidotā biedrības fotospēle un intervijas ļāva iepazīt vienam otru labāk.
Biologa Ata Mindes aizraujošais stāstījums par Daugavas ekosistēmu piesaistīja dažāda vecuma klausītājus un radīja interesi par Daugavas vēsturisko attīstību, bet “Draugu virtuves” gardā uguns zupa visus saliedēja, radot patiesu kopības sajūtu un jaunus stāstus.
Mazākos bērnus aizrāva rotu meistares Ievas Mindes piekariņu darbnīca, kurā viņi ar aizrautību veidoja ūdens iemītniekus un piešķīra tiem unikālas personības. Gitas Tenisas darbnīca piedāvāja bērniem iegrimt radošajā pasaulē, kur viņi varēja radīt savus unikālos akvārijus, izmantojot dažādus materiālus, kompozīcijas elementus un savu iztēli.
Abi pasākumi ir solis ceļā uz biedrības “Pērses krasts” iecerēto vīziju – izveidot mūsdienīgu un “dzīvu” ekspozīciju “Daugavas Sama stāsts” Blaumaņa ielā 8, Koknesē, kur klātienē interaktīvā veidā iespējams iepazīt biedrības apkopotos vēsturiskos materiālus par Koknesi un Daugavas senleju, kā arī izmantot tos izglītojošām nodarbībām bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem.
Pasākumus līdzfinansē Aizkraukles novada pašvaldība no budžetā paredzētajiem līdzekļiem sabiedriskām organizācijām.
Rakstu sagatavoja:
Kristiāna Kazāka, biedrības “Pērses krasts” projektu koordinatore
Paula Užule, biedrības “Pērses krasts” sabiedrisko attiecību speciāliste
E-pasts: misijakoknese@gmail.com